Kdo byla Věra Komárková?

Horolezkyně

13. října roku 1967 se na Staroměstském náměstí sešly čtyři kamarádky horolezkyně, aby pokořily svou první osmitisícovku. Jejich cesta však nevedla vzhůru. Cílem bylo Mexiko a pouť dlouhou osm tisíc kilometrů hodlaly pokořit chůzí. Málokdo věřil, že svou bláznivou cestu do Mexika na letní olympijské hry dokončí. Jarmila Očásková, Květa Tarantová, Zdena Opatrná a Věra Komárková však svou osmitisícovku zdolaly.

Botaničce Věře Komárkové, které bylo tehdy pětadvacet let a pracovala na katedře botaniky Univerzity Karlovy, cesta výrazně změnila život. V závěru výpravy se v Mexiku vdala a posléze emigrovala do Ameriky.

Horolezecké plány ale neopustila. V roce 1977 se zúčastnila výstupu na Mount Dickey na Aljašce. V roce 1978 jako první Češka a druhá žena na světě zdolala vražednou Annapurnu a roku 1984 pokořila s Dinou Štěrbovou i „tyrkysovou bohyni“ osmitisícovku Cho Oju.

V roce 2005 byla vybrána jako jediná ženská členka americké vědecké expedice do Antarktidy. Bohužel se jí už nezúčastnila. Zemřela 25. května 2005.

zdroj:https://www.ceskatelevize.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *