Krizové situace katastrofy

Existuje množství přírodních a člověkem zapříčiněných fenoménů způsobující katastrofy

Takovéto situace vyžadují stejné schopnosti, jaké potřebuje mít člověk v krizových situacích. Například sucho, oheň, zemětřesení a povodně mohou nastat jak doma, tak i v odlehlém táboře. Člověk by měl vědět, jak se vyrovnat s lesním požárem, ale také je důležité znát, jak uniknout z hořící budovy. Pokud budete z nějakého důvodu odříznuti od zásob a služeb, na kterých jste normálně závislí, můžete být přinuceni i ve vlastním domě řešit otázky života a smrti.

Nebezpečí ohně

Každoročně zuří požáry v Kalifornii, jižní Francii a Austrálii, ale i v Evropě. Pokud oheň potřebujete, vykopejte v půdě díru a v ní zapalte oheň, ale udržujte ho malý a mějte plamen stále pod dohledem. Pokud se nacházíte v místech nějaké katastrofy, kde se objeví těla mrtvých zvířat, je nejlepší odstranit tyto zdroje nákazy jejich zakopáním. V suchu se nesnažte je pálit, hrozí nebezpečí, že by se oheň nekontrolovatelně rozšířil.

Nejlepší ochranou před ohněm je prevence. Ale požár může vzniknout kdekoliv a kdykoliv. Je třeba zavést ochranné opatření. Vozidla a budovy musí být vybaveny hasícími přístroji. Pokud jste v lesním požáru, mělo by vaším prvním činem být uhašení požáru. Prvním varováním takového požáru bude pach dýmu, poté oheň uslyšíte a pak teprve uvidíte A  také neobvyklé chování zvířat nám dává znamení.

Oheň se pokuste uhasit kabátem, dekou, listnatými větvemi, nebo zeminou.  Z větví si udělejte metlu, která může být při hašení účinná.

Úniková cesta

Pokud jste uvázli v oblasti, kde zuří oheň a je natolik rozšířený, že byste ho sami neuhasili, snažte se najít cestu ven. Neodhazujte  oblečení, může vám pomoci před plnou silou vyzařovaného tepla. Dým vám ukáže směr větru, ve kterém se oheň nejrychleji šíří. Když vítr fouká směrem od vás k ohni, pohybujte se proti větru. Nejlepší zábranou ohně je řeka i potok. I kdyby vodu plameny přeskočili, vy budete v bezpečí. Když vítr vane směrem k vám, bude se oheň šířit rychleji a plameny budou schopny přeskočit i velké nehořlavé mezery. Oheň se rychleji šíří do svahu. Takže nesměřujte k  vyvýšenému území.

Někdy může být nejvhodnější úniková cesta přímo přes oheň. To však není možné, pokud jsou plameny intenzivní a hořící oblast příliš rozsáhlá. Stane-li se, že vám to oheň umožňuje, zakryjte si co nejvíce holé kůže navlhčeným oblečením, pokud máte vodu. Také kus mokrélátky  si dejte na obličej i hlavu a vlasy. Zhluboka se nadýchněte, přikryjte si nos a ústa, aby do nich nešel dým a utíkejte.

Hygiena

Nedostatek vody na umývání a splachování odpadů může v domech způsobit riziko infekce. Když není v záchodové nádrži dostatek vody na splachování, mohou se z kanalizace rozšířit choroboplodné zárodky. Osobní hygiena začne být nedostatečná kvůli nemožnosti se umývat. Záchod nepoužívejte, nechte ho v něm dostatek vody, aby vytvořil bariéru. Místo toho si venku postavte latrínu. I když budete potřebovat všechnu vodu na pití, alespoň po vykonání velké potřeby se snažte si ruce umýt.

Uskladňování a uchovávání vody

Pokud horké a suché léto způsobí vyprahnutí půdy a neočekávají se v daných oblastech žádné deště, uskladněte si vodu, kterou máte a používejte ji s rozvahou. Vždy vodu přikryjte a zastiňte, aby se nevypařovala. Ve stínu, v půdě bez kořenů vykopejte jámu na umístění barelu.Voda na vaření může být použita pak na hygienu.Když vám vyschne studna, můžete získat vodu tím, že budete kopat hlouběji.

Když sucha trvají déle než rok, vytvářejí se pouštní podmínky a pokud není možnost vodu dovážet, nezbývá než evakuace.

V oblastech s chladnými nocemi může díky poklesu teploty docházet ke kondenzaci vlhkosti ve vzduchu. To je třeba využít a k tomu použijte ,,odchytávací“ materiály, jako např. igelity, listy ap.

V období silného sucha buďte velmi opatrní, aby jste neznečistili vodní zásoby. Hrozí rozšíření chorob z mrtvých zvířat. Veškerou vodu na pití musíte převařovat, bez ohledu nato, jak jste právě žízniví. Velmi nepříjemný problém jsou mouchy, proto veškeré jídlo přikrývejte. Dávejte si pozor na zvířata, i oni vlivem žízně mění své chování a mohou vás napadnout.

 

Informace čerpány z knihy SAS -Příručka jak přežít

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *