Nebezpečné výrobky – panenky

Pozor při nakupování hraček

Ministerstvo zdravotnictví jako správní úřad s ohledem na riziko pro lidské zdraví informuje veřejnost o riziku látky di-(2-ethylhexyl)ftalátu (DEHP) obsažené ve výrobku: PANENKA YONG Xu Shun Wan Ju – PANENKA MÁŠA – PANENKA SWEET FASHION STYLE – PANENKA MAGIC – LINDA HERMOSA SIRENA -PANENKA BEAUTY – PANENKA BABY BEAUTIFUL

Ftaláty se hlavně používají jako změkčovadla do plastů (především PVC), jako přísady do kosmetiky, ale také v insekticidech či jako adhesiva. V České republice je vyrábí DEZA Valašské Meziříčí.

Co způsobují Flatáty:

Negativně ovlivňují vývoj mozku. Rostoucí počet dětí s poruchami pozornosti může být důsledkem flatátových látek, jež se na tom podílejí. Chemikálie působí proti účinku hormonů štítné žlázy. Ftaláty působí jako tzv. endokrinní disruptory. Tyto látky narušuji účinky hormonů v organismu. Ftaláty působí proti účinku mužských pohlavních hormonů. Proto jsou podezírány z vyvolávání defektů pohlavních orgánů u chlapců a poruch plodnosti mužů, i když důležité jsou např. též účinky ftalátů na játra, ledviny, plíce a na srážlivost krve a poškozující důležité systémy lidského organismu.

Riziko obsahu di-(2-ethylhexyl)ftalátu (DEHP) v hračce spočívá v tom, že při hře mohou estery kyseliny ftalové přicházet do kontaktu s ústy a kůží dítěte, mohou přecházet do slin, ulpívat na rtech a sliznici a v neposlední řadě mohou být společně se slinami konzumovány. DEHP působí na reprodukční orgány. Hlava panenky obsahuje DEHP v množství 31,7 % hm. To nesplňuje limit 0,1 % hm., stanovený v článku 67 odst. 1 ve spojení s bodem 51 přílohy XVII (Omezení výroby, uvádění na trh a používání některých nebezpečných látek a předmětů) nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 (REACH).

Popis výrobku: viz.hlavní obrázek : Plastová panenka vysoká cca 33 cm, s dlouhými vlasy, s barevnými šaty              (ev. s červenými plastovými boty). Panenka je zabalena v uzavřeném průhledném mikrotenovém sáčku s obrázkem srdíčka (s textem LAL), mašliček a růžemi. V horní části obalu je obrázek slunce, zasněžených stromů a větrného mlýna, s nápisy YONG Xu Shun Wan Ju, upozornění ohledně nevhodnosti výrobku pro děti do 3 let z důvodu nebezpečí udušení kvůli obsahu malých částic (vyjádřeno také piktogramem), kód NO: 881, země původu, symbol Zeleného bodu a označení shody CE.

Popis výrobku: Panenka Máša s výraznýma očima a viditelnými předními zuby je vysoká cca 25 cm s dlouhými vlasy a s barevnými šaty, ev. s šátkem uvázaným na hlavě. Panenka je balena v papírové skládačce s průhledem, na přední straně jsou uvedeny nápisy Mаша и Mедведь, Beautiful Fashion Happy, 100 points, upozornění ohledně nevhodnosti výrobku pro děti do 3 let (3+) a obrázek panenky. Na zadní straně skládačky jsou texty Mаша и Mедведь, Beautiful Fashion Happy, Enjoy the new fashion, Experience new feelings, And take me home, grafické znázornění panenky a medvěda s brýlemi.

Popis výrobku: Panenka je vysoká cca 15 cm s  růžovými vlasy a s barevnými šaty, ev. s motýlkem jako ozdobou na šatech. Panenka je balena v papírové skládačce s průhledem, na přední straně jsou uvedeny nápisy Sweet a COME AND PLAY TOGETHER

Popis výrobku: Plastová panenka tmavé pleti, vysoká cca 15 cm s dlouhými vlasy, výraznýma očima a barevnými šaty (např. top a sukně s květinovými motivy). Panenka je balena v papírové skládačce s průhledem a s grafickým znázorněním maorského muže, ženy a kohouta, je zde uveden text identifikující výrobek (MAGIC).

Popis výrobku: Sada 2 panenek (mořské panny), ev. s doplňky (čelenka, kabelka, hřeben a boty). Větší panenka má dlouhé vlasy a ocasní ploutev stříbrné barvy, na trupu má odnímatelný plastový oděv stříbrné barvy. Menší panenka má dlouhé vlasy a barevnou plastovou ocasní ploutev. Panenky jsou uloženy v papírové skládačce s průhledem a s grafickým znázorněním a fotografiemi  mořských panen.

Popis výrobku: Plastová panenka vysoká cca 27 cm, s dlouhými vlasy a  textilními barevnými šaty. Panenka je balena v papírové skládačce s průhledem a s obrázky dvou panenek, ev. s doplňky (textilní barevné šaty, vysoké plastové boty, kabelka, zrcátko)

Popis výrobku: Plastová panenka (typu miminko) s různobarevnými textilními šaty (případně s barevnou čepičkou). Panenka je balena v papírové skládačce s průhledem, ev. s krmící plastovou lahvičkou. Na přední straně skládačky je uveden text identifikující výrobek (baby Beautiful) a fotografie panenky se zmrzlinou, dále je zde graficky znázorněná červená mašle, hlava zajíce.

http://www.mzcr.cz

Reklama

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama