Sonda Osiris Rex poprvé vyfotila svůj cíl

Americká sonda, která má na Zemi dopravit vzorky z asteroidu Bennu vstoupila 17. srpna do další fáze své mise

Tato sonda startovala v září roku 2016 a až nyní se dostala k cíli natolik blízko, že mohla poprvé fotit. Nadále se bude přibližovat k asteroidu Bennu, u kterého vědce zajímá jeho tvar, velikost a povrchové útvary. Sonda bude mít za úkol přivézt vzorky horniny z Asteroidu Bennu, pro cíl analyzovat tyto vzorky a zjistit, jaká byla naše sluneční soustava v době svého vzniku.  Když sonda pořizovala snímky, dělila ji vzdálenost asi 1,5  milionů kilometrů.

Tato mise potrvá mnoho let a v prosinci hodlá vstoupit na asteroid. Nyní v říjnu vozidlo zahájí první manévry, aby tak  sonda našla správnou cestu na oběžnou dráhu Asteroidu Bennu.V roce 2019 bude tvořit rozsáhlou kampaň povrchu asteroidu. Jakmile zjistí správné místo pro vzorek, Osiris Rex je vyzvedne a někdy v polovině roku 2020 je plán jejího navrácení, kdy na Zemi by měla přistát v roce 2023 v poušti Utahu.

O focení se postarala kamera PolyCam, která je vhodná právě na snímkování vzdáleného cíle. Pět fotografií, ze kterých je složena níže přiložená časosběrná smyčka, vzniklo v rozmezí zhruba jedné hodiny za účelem kalibrace přístroje. Fotky ale budou mít i praktický přínos – pomohou pozemním operátorům s navigací, protože budou mít optické vodítko. Pod videem na níže přiloženém gifu je asteroid Bennu ještě dodatečně zvýrazněn zeleným kruhem – jde o objekt, který se pohybuje vůči statickým hvězdám ze souhvězdí Hada.

Foto:Zdroj:www.spaceflightinsider.com,www.theverge.com

Reklama

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama