Kdo by neznal Zitu Kabátovou

Úžasná herečka

Dělala jsem většinou sentimentální uplakané typy a přitom se k smrti ráda směju. Ale hrála jsem i fujtajbly. To poznáte podle toho, že mi nasadili tmavou paruku,“ vzpomínala na své role Zita Kabátová. Začínala u ochotníků, pak přešla na profesionální prkna, hrála například v divadle u Oldřicha Nového. Zahrála si po boku většiny slavných milovníků českého meziválečného filmu. Pak se dostala na černou listinu, protože se stejně jako mnoho hvězd její generace za okupace nevyhnula natočení několika německých filmů. Po válce se vdala za Jerryho Krále, ředitele firmy v Bombaji. Manželství netrvalo dlouho. Vinou komunistických obstrukcí nesměla za manželem vycestovat. Zůstala bez prostředků a z nouze se živila kolorováním a retušováním fotografií.

Pak ji vzalo na milost Vesnické divadlo, se kterým jezdila po venkově. Avšak udělala další politicky nepřijatelný krok: provdala se za veslařského olympionika Jiřího Zavřela – poté, co ho coby politického vězně propustili z jáchymovského lágru. Rok po svatbě se jim narodil syn Jiří, to bylo Zitě čtyřiačtyřicet let. Zavřel po roce 1968 emigroval, do USA, jediný syn čin svého otce koncem devadesátých let zopakoval.

Na divadelní prkna i filmová plátna se Zita Kabátová naštěstí vrátila a těšila diváky až do vysokého věku. Přestože poslední léta života trávila v léčebně pro dlouhodobě nemocné, hýřila optimismem. Řídila se jednoduchým receptem: „Důležité je, aby měl člověk radost z maličkostí. Třeba z toho, že se ráno probudí a svítí slunce.“ Těšila se, že oslaví stovku. Na to už jí ale nezbyly síly. Poslední hvězda prvorepublikového filmu zhasla vloni na jaře, měsíc po oslavě devětadevadesátých narozenin.

foto:  https://www.ahaonline.cz/ zdroj:https://www.ceskatelevize.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *