Mořští živočichové

Při odlivu moře odhalí útočiště mnoha živočichů, kteří žijí ve skalách nebo v písku

Mořské hvězdice

Jsou největším nepřítelem mořských ježků. Pohybují se pomalu, ale jsou velmi silné a schopné otevřít i některé mušle. Bohužel, ale v posledních letech dochází k milionům úhynům hvězdic. Před třemi lety vědci oznámili, že nalezli průkazné důkazy a jedná se o densovirus. Dochází k tomu tak, že se náhle zkroutí a pak opadnou jejich ramena a během několika dní uhynou. Tento virus poškozuje jejich DNA.

Korýši 

Pravidelně mění svoji kůži a když najdete měkkého kraba, znamená to, že právě shodil svůj starý krunýř. Přes den se schovávají do děr a vycházejí jen v noci, aby se najedli. Jejich ústní otvory dokáží rozdrtit i tu nejtvrdší potravu. Většina korýšů je pohyblivá, ačkoliv některé druhy se vyznačují parazitickým způsobem života a tráví život uvnitř hostitele.

Rak poustevníček

Tento korýš nazývaný také ,,mořská kukačka“ nemá skořápku. Rád se proto zabydluje v ulitách měkkýšů. Když je mu příbytek těsný, neváhá se přestěhovat.

Sasanky

Bývají přichyceny na skalách a jejich chapadla mají žahavý jed, který dráždí pokožku. Jsou příbuzné korálům, červnatcům a medúzám.

Medúzy

Mořští živočichové z kmene žahavců. Živí se planktonem. Talířovka ušatá je nejčastějším druhem. Ve vzácných případech byli nalezeni jedinci o šířce 2 metry a délce ramen 37 metrů. Medúzy mají různý tvar, nejen zvonovité, ale i zploštělé.

Krevety

Jako většina korýšů čistí moře i krevety tím, že se živí zdechlinami. Ke svému životu potřebují neklidné a dostatečně okysličené vody.

Mořští ježci

Neboli ježovky, jsou to ostnokožci kulovitého tvaru, mají pevnou vnitřní kostru.

Krabi

Žijí v rodinách pod kameny a ve skalách. Krabi chodí pozpátku s klepety nahoru. Mají široce oválný plochý krunýř, zpravidla mohutná klepeta a jedno z klepet bývá dominantní. Největší zaznamenaný krab je velekrab japonský s rozpětím nohou až 3,7 m.

Mušle

Je jich mnoho druhů. Uvnitř mušle žije jemní měkkýši a ti vytvářejí různé typy schránek, neboli ulit. Jejich věk se dá zjistit podle počtu pruhů na lastuře: každá označuje jeden rok.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *