Nebezpečný výrobek nafukovací žirafa a pes

Pozor při nakupování hraček

Ministerstvo zdravotnictví jako správní úřad s ohledem na riziko pro lidské zdraví informuje veřejnost o riziku látky di-(2-ethylhexyl)ftalátu (DEHP) obsažené ve výrobku:  Nafukovací zvířátko žirafa, JIAN-17 –  Nafukovací pes JSA

Riziko obsahu di-(2-ethylhexyl)ftalátu (DEHP) v hračce spočívá v tom, že při hře mohou estery kyseliny ftalové přicházet do kontaktu s ústy a kůží dítěte, mohou přecházet do slin, ulpívat na rtech a sliznici a v neposlední řadě mohou být společně se slinami konzumovány. DEHP působí na reprodukční orgány. Tělo hračky obsahuje DEHP v množství 9,04 % hm., nafukovací ventilek 10,8 % hm. To nesplňuje limit 0,1 % hm., stanovený v článku 67 odst. 1 ve spojení s bodem 51 přílohy XVII (Omezení výroby, uvádění na trh a používání některých nebezpečných látek a předmětů) nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 (REACH).

Popis výrobku: Nafukovací hračka (žirafa) velikosti cca 55 × 20 x 14 cm z měkčeného (např. žlutého nebo oranžového) plastu s barevnou kresbou (oči, nos, hnědě orámované oranžové skvrny, tmavá kopyta a špička ocasu). Kolem ventilku je vylisovaný text MADE IN CHINA, 12 a na jeho uzávěru  JIAN-17. Při stisku mezi břichem a zadní nohou vydává hračka pískavý zvuk. Na hračce se nenachází žádné jiné značení. Hračka je prodávána pod chybným značením odlišného výrobku (rukávy nafukovací), je balena v plastovém sáčku s dolepenou bílou papírovou etiketou s názvem výrobku, kódem výrobku, neexistujícím EAN kódem, upozorněním (Nevhodné pro děti do 3 let. Hrozí nebezpečí spolknutí malých částí – vyjádřeno také piktogramem.), identickým upozorněním ve slovenském jazyce, dovozcem (CESKA REPUBLIKA), zemí původu, symbolem Zeleného bodu, označením shody CE a symbolem nabádajícím k šetrnému vztahu k životnímu prostředí (piktogram „basketbalisty“).

Popis výrobku: Nafukovací hračka (pes) velikosti cca 20 × 30 x 29 cm z měkčeného např. (světle modrého nebo růžového) plastu s barevnou kresbou (oči, čumák, modré skvrny, pusa a jazyk). Kolem ventilku je vylisovaný text MADE IN CHINA a na jeho uzávěru JSA. Při stisku mezi hlavou a tělem vydává hračka pískavý zvuk. Na hračce se nenachází žádné jiné značení. Výrobek je prodáván balený v plastovém sáčku s dolepenou bílou papírovou etiketou s názvem výrobku (zvířátko nafukovací).


Ftaláty se hlavně používají jako změkčovadla do plastů (především PVC), jako přísady do kosmetiky, ale také v insekticidech či jako adhesiva. V České republice je vyrábí DEZA Valašské Meziříčí.

Co způsobují Flatáty:

Negativně ovlivňují vývoj mozku. Rostoucí počet dětí s poruchami pozornosti může být důsledkem flatátových látek, jež se na tom podílejí. Chemikálie působí proti účinku hormonů štítné žlázy. Ftaláty působí jako tzv. endokrinní disruptory. Tyto látky narušuji účinky hormonů v organismu. Ftaláty působí proti účinku mužských pohlavních hormonů. Proto jsou podezírány z vyvolávání defektů pohlavních orgánů u chlapců a poruch plodnosti mužů, i když důležité jsou např. též účinky ftalátů na játra, ledviny, plíce a na srážlivost krve a poškozující důležité systémy lidského organismu.

http://www.mzcr.cz

Reklama

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama