Začátek adventu a první adventní neděle

Víte ale, kdy vlastně advent začíná?

Advent je období, kdy mají být všichni v klidu, rozjímat a očekávat příchod vánočních svátků.

Kdy je první adventní neděle 2020? (první advent, 1 advent)

První adventní neděle v tomto roce je 29. listopadu 2020. Začátek adventu se každý rok mění, vždy je to však v období 27. listopadu – 3. prosince. V posledním případě pak vychází poslední adventní neděle přímo na Štědrý den. To nás však letos nečeká.

Přestože by měl být advent spíš klidným obdobím, kdy děti otevírají adventní kalendáře, zapalují se svíčky na adventních věncích, připravuje se cukroví a později se zdobí stromeček, pro mnohé lidi jde o přesný opak.

Začínají se shánět vánoční dárky, nejlépe za ceny jako při  nákupním svátku Black Friday, obchody praskají ve švech a mnohdy musejí upravit své  vánoční otevírací doby. Spíš než klid tak lidé zažívají stres.

Kdy je druhá adventní neděle, třetí adventní neděle a čtvrtá adventní neděle 2020?

Podívejte se do naší tabulky na přehled všech adventních nedělí v roce 2020. Nezapomeňte vždy zapálit svíčku na adventním věnci, poslední adventní neděli a na Štědrý den by měly hořet všechny čtyři.

Adventní neděle v roce 2020 – přehled
První adventní neděle 2020 (železná) 29. listopadu 2020
Druhá adventní neděle 2020 (bronzová) 6. prosince 2020
Třetí adventní neděle 2020 (stříbrná) 13. prosince 2020
Čtvrtá adventní neděle 2020 (zlatá) 20. prosince 2020

Advent tradice – kalendáře, stromeček, věnec, pečení, Mikuláš…

Během adventního období lidé dodržují spoustu tradic, a to i ti, kteří nejsou věřící – slovo advent totiž pochází z latinského „adventus“, což znamená příchod (Spasitele). Pojďme si připomenout nejznámější tradice:

  • kalendář – děti s první adventní nedělí dostávají adventní kalendáře  se 24 políčky, každý prosincový den otevřou jedno a najdou v něm sladkou odměnu, urychluje jim to příchod Štědrého dne
  • věnec – každou adventní neděli se zapaluje 1 svíčka, jejich světlo symbolizuje příchod Krista
  • Mikuláš –  v předvečer svého svátku chodí Mikuláš s andělem a čertem po domácnostech a rozdává hodným dětem za přednesenou básničku dobroty, zlobivé děti si odnese čert
  • pečení – klasické vánoční cukroví známe všichni, neměla by chybět ani  ručně upletená a upečená vánočka.
  • stromeček – někdo začíná zdobit vánoční stromeček už s první adventní nedělí, většinou je tradicí začít někdy mezi třetí a čtvrtou nedělí, pod ním pak na Štědrý den všichni  najdou vánoční dárky.
  • výzdoba měst a vesnic – pochopitelně ani na náměstích nechybí vánoční stromečky a jiná výzdoba budov, ulic nebo výloh
  • vánoční trhy – tradicí jsou i trhy, kde si lze koupit hotové věnce, betlémy, jmelí, ozdoby na stromeček a jiné vánoční zboží, dospělí pijí grog na zahřátí. Češi mají v oblibě navštěvovat  vánoční trhy.

Přání k adventu – přeje se hlavně klidné prožití adventu

Adventní přání nejsou tak častá, většinou si lidé počkají a posílají až kolem čtvrté adventní neděle rovnou  vánoční přání. Pokud i přesto chcete své rodině, blízkým či kamarádům popřát i na začátku adventu, doporučujeme jen nějaké jednoduché přání typu:

Srdečně Ti a celé Tvé rodině přejeme pohodový, klidný a radostný adventní čas.
Přejeme vám příjemné prožití adventní doby v klidu a rodinné pohodě!
Nechť adventní čas naplní tvé srdce a domov klidem a mírem.

Jak se počítá advent – poměrně složitá matematika

První adventní neděle je ta, která je nejbližší datu 30. listopad. Pokud na tento den připadne pondělí, úterý nebo středa, potom je první adventní neděle před tímto dnem, v opačném případě až po něm. Samozřejmě může neděle vyjít i přímo na 30. listopadu.

zdroj:https://www.rexter.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *