Kvalita vody ke koupání – aktuální informace ke dni 29.6.2018

Zákaz koupání !!!!!!!!!!!!!! Voda nebezpečná ke koupání, hrozí akutní poškození zdraví.

Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem.

 

Kraj Název koupaliště
 Vysočina Rybník Sykovec – nadlimitní výskyt sinic
Pardubický rybník Rosička – nadlimitní výskyt sinic
Zlínský Biotop Honětice – mikrobiologické znečištění
Zlínský Biotop Živá voda, Modrá – mikrobiol. znečištění

 

 

Kraj Název koupaliště
Jihočeský Staňkovský rybník – Dle aktuálního rozboru voda vykazuje mírně zhoršené vlastnosti. S ohledem na vyhodnocení mikrobio-logických ukazatelů za uplynulé koupací sezóny je však voda souhrnně hodnocena jako voda nevhodná ke koupání, tzn. voda, která neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem.
Karlovarský Vodní nádrž Skalka u Chebu – výskyt sinic

 

Karlovarský Velký rybník (obec Hroznětín) – výskyt sinic
Plzeňský rybník Valcha –výskyt sinic
Vysočina Černý rybník – výskyt sinic

Sinice produkují jedy (toxiny), které jsou výrazně jedovatější než jed kobry. Naštěstí je ho ve vodě obvykle mnohem méně, než je pro naši otravu zapotřebí. Podle toho, kolik a jakých toxinů se do těla dostane, se liší i projevy. Spektrum obtíží sahá od lehké otravy, projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy až po vážnější jaterní problémy. Ale vyskytly se také případy úhynu zvířat, která pila vodu obsahující sinice. Známy jsou dokonce i případy úmrtí lidí.

Jak působí na člověka?

Lidé při koupání často nechtěně vypijí trochu vody (až 1–2 dl) a s ní i přítomné sinice a také toxiny, které jsou v nich obsaženy. Riziko se zvyšuje u dětí, které vody vypijí zpravidla více; jejich tělesná hmotnost je přitom menší. Sinice obsahují také látky, které způsobují alergie. U koupajícího se člověka se podle toho, jak je citlivý a jak dlouho ve vodě pobývá, mohou objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma, ekzém. Alergické reakce mohou ale vyvolat i některé řasy. Obtíže jsou často ještě zhoršovány osluněním.

 

 

Foto. Zdroj: http://www.mzcr.cz, slideplayer.cz,http://www.patriotmagazin.cz

Reklama

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama