Nepřístupný ostrov – co je záhadou ?

Proč se na jihu Atlantiku objevují plastové odpadky z Asie?

Aby vědci zjistili, odkud odpad skutečně pochází, vzali údaje z Nepřístupného ostrova – vyhaslé sopky o rozloze 13 čtverečních kilometrů v jižním Atlantiku, mezi jižní Afrikou a Jižní Amerikou.

Ostrov je pokryt strmými útesy a plážemi s více balvany a méně písku. Je však také pokryt plastovým odpadem.

Tento odpad byl zaznamenán od roku 1984.

V roce 2018 našli vědci na ostrově přes 7 500 plastových lahví a dalších nádob. Za pouhých 72 dní sledování toho, co loni vyplavilo na vzdáleném ostrově, tým vyzvedl 174 lahví. Každou z lahví lze vysledovat, protože nese symboly, které ukazují, kde a kdy byla vyrobena.

Nejstarší nádoba na nepřístupném ostrově pochází z roku 1971. Většinu však tvořily polyetyléntereftalátové lahve na pití, které byly vyrobeny nedávno – 90% bylo označeno datem výroby za poslední dva roky.

Možná jsme se mýlili, když se plastový odpad vznášel kolem našich oceánů, dusil ryby a šířil se jako podpis lidstva.

Toto je závěr nového výzkumu provedeného týmem z University of Cape Town. „Rychlý nárůst asijských lahví v jihoatlantickém oceánu naznačuje hlavní úlomky z lodí“, byl  zveřejněn v recenzovaném sborníku Národní akademie věd Spojených států.

Začíná to hned tím, že se budeme zabývat tím, co považujeme za pravdu: „Většina plastových úlomků, které se vznášejí na moři, pochází z pozemních zdrojů, ale existuje jen málo přímých důkazů na podporu tohoto předpokladu.“

Vědci tvrdí, že v našich oceánech každoročně končí odhadem 12,7 milionů tun plastu. Ale toto číslo je pouze pro odpad, který pochází ze země. Odjinud pochází mnohem více.

Vzhledem k tomu vědci dospěli k závěru, že důkazy „naznačují, že lodě jsou odpovědné za většinu lahví plovoucích v centrálním jihoatlantickém oceánu“.

Po světových oceánech se potuluje asi 150 000 plavidel. Třetina z nich – nejméně 50 000 plavidel – je v obchodních flotilách. Přestože rybářské flotily operují v této části jižního Atlantiku, jsou převážně z Tchaj-wanu a Japonska. A odpad pochází z Číny a dalších částí Asie.

Vědci proto dali vinu za znečištění plasty přímo na světovou obchodní flotilu.

Jedná se o plavidla, která při znečištění porušují mořské zákony. Jsou „v rozporu s [Mezinárodní úmluvou o zabránění znečištění z lodí“.

Inaccessible Island is a World Heritage Site. Nyní je to také místo, které nám připomíná, že znečištění z plastů sleduje lidi, ať jsou kdekoli.

 

zdroj:https://mg.co.za/article/2019-10-04-00-inaccessible-island-tells-the-plastic-truth/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *