30.11.1835 se narodil Mark Twain

Světově známý a uznávaný spisovatel

V osmnácti letech políbil matku, slíbil jí, že se nedotkne karet ani alkoholu a vyrazil do světa na zkušenou. Měl namířeno do Ameriky, chtěl zkusit obchodovat s kakaem. Ale nedorazil ani do New Orleansu. Uviděl Mississippi a byl ztracen. Stal se lodivodem a pak o tom, co viděl a prožil, začal psát. Jmenoval se Samuel Clemens. Svět ho ale poznal jako Marka Twaina, autora spousty nádherných knížek, které se čtou stále a stále, přestože jejich autor už před sto lety odešel na pravdu boží.

Vzpomínáte na lumpárny Toma Sawyera a Huckleberryho Finna? Mark Twain sám byl také pěkné kvítko. Říká se sice, že jeho pseudonym vznikl z hlášení o hloubce vody na Mississippi, jenže my slyšeli i jinou verzi. Mark Twain byl totiž původně pseudonym jiného novináře, dost špatného. Mladý, ale už pořádně jízlivý Samuel se mu vysmíval a jeho články parodoval. Zničený novinář prý nakonec utekl a Samuel si jeho pseudonym přisvojil.

A ještě něco. Maminku při loučení nenapadlo přikázat mu také, aby nekouřil. Škoda. Ale on s kouřením nikdy neměl problémy. Jednou prohlásil: „Není nic snadnějšího, než přestat kouřit. Já sám jsem přestal už nejmíň tisíckrát.“ Inu – Mark Twain.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *